13.3.2018 - Dějepisný kroužek v hrobce kapucínů v Brně

vložil/a Irena Matušková

      

Byl poslední únorový den, ale žáky dějepisného kroužku neodradilo mrazivé počasí k návštěvě Brna, aby zde navštívili hrobku kapucínů. Hrobka se nachází v suterénu kapucínského kláštera a vznikla v 18. století. Autorství je připisováno baroknímu staviteli Mořici Grimmovi. Sloužila především jako poslední místo odpočinku pro mnichy řádu kapucínů, kterých je zde pochováno na 150. Nechávali se tady pochovávat ale i příznivci kapucínů.Snad nejznámější je hrabě Trenk, plukovník rakouských pandurů, jehož rakev je umístěna ve zvláštní místnosti spolu s relikviářem svaté Clementiany.

Poutavý a velmi zajímavý téměř dvouhodinový výklad nejen o mumifikaci, ale i o životě církevního řádu kapucínů v minulosti i současnosti, bude zajisté patřit k nezapomenutelným zážitkům, které obohatí nejen naše poznání, ale donutí k zamyšlení nad smyslem života.

Mgr. Zdeňka Müllerová