29.6.2018 - Dějepisný kroužek v zákopech

vložil/a Irena Matušková

      

Program posledního letošního dějepisného kroužku si navrhli žáci sami. Protože kroužek navštěvuje i žák, který se zajímá o vojenskou techniku hlavně 2. světové války, nabídl nám možnost prozkoumat pomocí detektoru kovů zákopy v lesích nad Ostrovačicemi.

Za horkého červnového odpoledne jsme vyrazili do lesů vyzbrojeni nejen dvěma detektory, ale i zahradním nářadím. Po několikahodinovém „kutání“ v rozsáhlých zákopech, které podle dokumentů vedly v linii mezi Ostrovačicemi a Žebětínem a sloužily Rudé armádě k ostřelování německé základny na kopci v Říčanech, jsme zde za 73 let od konce 2. světové války rozhodně nebyli první. Takže kromě plechovek, pivních víček či hřebíků a šroubků doby nedávné a také igelitů a tašek a rozbitých sklenic, které v lese zanechali návštěvníci motocyklových závodů, jsme nenašli téměř nic z toho, co jsme hledali. Možná ale část  koňské podkovy nebo polorozpadlá přezka s řemínkem pamatuje doby dávno minulé. Naši hledačskou výpravu jsme zakončili dováděním v lesním porostu. Vycházka nám nakonec přinesla i něco víc, než jsme od ní očekávali.

Mgr. Zdeňka Müllerová