Můj pokus

Žáci šestého ročníku i v letošním školním roce v rámci přírodovědných praktik prováděli fyzikální a chemické pokusy. Téma projektu měli zadáno v měsíci září a v prosinci pokusy předváděli svým spolužákům. Téma si zvolili sami, inspiraci čerpali z literatury, televizních programů a internetu. A o jaké pokusy se jednalo? Žáci napsali:

Reakce kyseliny citronové a jedlé sody

Reakcí kyseliny citronové a jedlé sody vzniká oxid uhličitý, který vytvoří v láhvi s vodou bublinky. Přítomnost oxidu uhličitého můžeme dokázat přiložením hořící sirky k hrdlu láhve, sirka zhasne. Této reakce lze využít k výrobě domácí limonády nebo na výrobu domácí bomby do koupele.

Pokus s vodou

Připravíme si stojánek, do kalíšku dáme lžičku vody a položíme na stojánek. Potom zapálíme svíčku a dáme pod kalíšek s vodou. Ten se pomalu začne ohřívat. Až je dostatečně ohřátý, začne z něj unikat pára. Přiložíme zrcátko a vidíme páru, která se potom začne měnit zpátky v kapičky vody (kondenzace).

Podtlak s vejcem

Hodíme hořící sirku do sklenice a zacpeme hrdlo sklenice vejcem. Podtlak, který vznikne ve sklenici, způsobí vcucnutí vajíčka do sklenice.

V letošním školním roce byly pokusy velmi zajímavé. Všichni žáci byli pečlivě připraveni, nejvíce se líbily pokusy s ohněm. Na závěr alespoň názvy projektů: skákající hlas aneb model ušního bubínku, cinknutá kostka, pokus s balónkem, zjištění pH pomocí červeného zelí, ufo, kouzelné kapesníčky, tající led, samonafukovací balonek, krystalizace, štěkající plyn, určení místa dotyku, tančící rozinky, hadi, je lehčí tepla nebo studená voda, pivo, které se nepije, umělá mlha a mnohé další.

Mgr. Gabriela Kadlecová