23.5.2017 - Naše školní zahrada

Jak lze posílit vazbu mezi dětmi a přírodou v rámci běžného školního dne? Odpověď můžeme najít v zahradní pedagogice. Jedná se o propojení zahradnické a pedagogické práce. Využíváme přírodě blízkou zahradu a její koloběh přírody a látek, biologickou rozmanitost jako prostor pro zprostředkování teoretických znalostí a praktických dovedností. Zahradní pedagogika působí na tělesný, duševní a sociální vývoj dětí.

A tak i žáci naší školy by se chtěli učit venku, v přírodě. Dnes už není v oblibě nekonečné okopávání  a plení zeleninových záhonů, proto jsme se rozhodli založit zahradu blízkou přírodě, která možná v budoucnu bude nést certifikát „Přírodní zahrada“. Do procesu tvorby zahrady chceme

zapojit žáky, aby si k tomuto místu vytvořili osobní vztah a rádi zde trávili svůj čas. S realizací školní zahrady nám pomáhá zahradní centrum Čtyřlístek a pan starosta ing. Tomáš Hájek.

Jak nám to jde, si můžete prohlédnout na fotografiích. Zatím jsme se žáky obnovili bylinkovou spirálu, kterou vytvořili žáci devátých tříd před čtyřmi roky. Do ptačích budek rozmístěných na pozemku se nastěhovali sýkorky a kosi, přibyla budka pro netopýry, hmyzí domečky, v hromadě kamení se ubytoval párek ještěrek. Naši žáci obětavě pomáhají s terénními úpravami, rozhazují kompost, naváží hlínu do budoucích záhonů, upravují terén pro výsev trávníku, natírají dřevěné prvky. Díky paní ředitelce Mgr. Miladě Zálešákové budeme mít koncem června nový skleník a pan učitel Mgr. Jiří Černý zhotovil treláž na maliny a kompost, poděkování patří i paní školnici Janě Kryštofové a jejímu manželovi za výstavbu kompostéru a umístění ptačích budek.  Nyní nás čeká výsadba. Na školních parapetech už čekají nové sazenice rajčat, paprik, salátů a celeru. Mimo zeleniny chceme vysázet trvalkový záhon kvetoucích rostlin, vytvořit vyvýšený záhon a ptačí pítka.

Na závěr bych chtěla zmínit důležitost školních zahrad pro učení dětí. Je nutné u dětí probouzet zájem o přírodu, děti se navzájem potkávají a komunikují. Příroda pomáhá k větší koncentraci, oslovuje všechny smysly. Děti se mění, venku se chovají jinak než ve třídách, lépe zvládají stres. A vlastnoručně vypěstovaná zelenina a ovoce chutná ještě lépe.

Jestli nás chcete v tomto projektu podpořit, uvítáme jakoukoliv pomoc! Můžete darovat sazenice kvetoucích rostlin, skalničky, použité květináče, zhotovit ptačí krmítko nebo kostry pro hmyzí domky. Uvítáme i pomocnou ruku či odbornou radu. Dotazy můžete psát na mailovou adresu gabriela.kadlecova@zsostrovacice.cz.

Ostrovačice 23. 5. 2017

Mgr. Gabriela Kadlecová