29.6.2018 - Rozloučení deváťáků se školou

vložil/a Renata Záhorská

Rozloučení žáků 9. A a 9. B

Vážená paní ředitelko, vážení učitelé, milí spolužáci,

rok se s rokem sešel a nastal ten smutný, ale zároveň slavný a radostný okamžik. Odcházíme ze základní školy. Kdo by to byl řekl, že to uteče jako voda. Je konec jednoho krásného životního období. Období prvních lásek, nevhodných vtípků a dalších pubertálních záležitostí.

Všechno to začalo v roce 2014. Je až neuvěřitelné, že jsme vlastně před chvílí přišli na tuto školu a viděli jsme deváťáky, kteří pro nás představovali úplně jiný svět a šel z nich obrovský respekt. Teď jsme to my, kteří jsou ti nejstarší  na této  škole a sami ještě pořádně nevíme, co vlastně chceme v životě dělat. Je důležité si uvědomit, že toho času už moc není a to, co budeme chtít celý život dělat, co nás bude naplňovat a bavit, si musíme ještě pořádně rozmyslet. V tomhle věku je to až nadlidský úkol.

Během těch let jsme neznali jenom učení. Jezdili jsme na výlety, exkurze i do divadla, někteří z nás dělali škole čest tím, že se účastnili různých závodů a soutěží.

Devátá třída byla plná strachu z přijímacích zkoušek, a když byly zkoušky za námi, začali jsme si uvědomovat, jak málo dní už strávíme spolu. Tato škola nás nenaučila jen to, co bychom měli umět v dalších letech. Naučila nás spolupracovat, respektovat sebe navzájem, mít rádi lidi, bez ohledu na to, jak vypadají. Dokázala z party mladých vlčat udělat smečku.

A kde jsou ty špatné vzpomínky? Možná jsou potlačeny a uzamčeny někde hluboko v našich myslích, jako taková Pandořina skříňka. Doufáme, že na rozdíl od ní se ta naše neotevře a zůstane navždy pevně uzamčena.

Na prázdniny se těšíme, ale máme takový zvláštní pocit z toho, co bude po nich.

Už se nebudeme moci vrátit do stejné budovy. Od září začne vše znovu. Bude to jako další první třída. I přesto, že jsme mnohem starší a zkušenější než prvňáčci, každý z nás cítí nejistotu. Čeká nás úplně nové prostředí, noví lidé, nové předměty, kamarádi, radosti i strasti. Jsme upřímně zvědaví, co nám tyto školy přinesou. Bude ve třídě dobrá parta, Budeme si rozumět?

Děkujeme všem učitelkám a učitelům za to, že to tu s námi vydrželi, i za to kolik užitečných informací nám předali, i když to bylo někdy těžké.

Každý si půjde svou vlastní cestou, ale pevně doufáme, že se na jedné z těch cest zase všichni pohromadě setkáme.

Krásné prázdniny.