Dukovany

Ve čtvrtek dne 15. 11. 2016 navštívily třídy 9. A a 9. B Jadernou elektrárnu Dukovany a přečerpávací vodní elektrárnu Dalešice.

Chvíli potom, co jsme přišli do školy, přijel autobus, který nás měl dovézt na tyto dvě zajímavé a naučné exkurze. Takže jenom zapsat chybějící žáky a můžeme jet! Po zhruba 45 minutách jízdy už stojíme před jadernou elektrárnou. Okamžitě nasáváme atmosféru, jež tato obrovská stavba připomíná. Prohlížíme si chladící věže, které tomu všemu dominují, a přemýšlíme, kde se asi schovávají samotné reaktory. Toto všechno nám vzápětí vysvětluje milá paní. Říká nám o historii, ale i o tom, jak se zde vytváří energie, co by se stalo, kdyby se nevytvářela a my byli bez světla i všeho dalšího.

Plni nových informací už jedeme do přečerpávací vodní elektrárny Dalešice. Když sjíždíme po serpentýnách směrem k celému srdci elektrárny, myslím, že nejeden z nás již uvažuj, jak funguje tato stavba. Vystoupíme z autobusu a převezme si nás další milá paní. Počáteční prohlídka je venku. Tato část dala mnohým i zabrat. Dlouhé minuty povídání venku, při zimním počasí, nebyly nejlepší. Ovšem potom už jsme šli do prostor elektrárny, kde teplo zahřálo naše těla. V další části prohlídky nám byl puštěn film o vodních elektrárnách i této konkrétní. O tom co jsme se dozvěděli ve filmu, se hned přesvědčujeme na vlastní oči. Musíme si na hlavu dát helmy a už procházíme bludištěm těchto dlouhých chodeb. Nad některými věcmi nám zůstával rozum stát. Na tyto důmyslné stroje a systémy budeme ještě dlouho vzpomínat. Výlet se nám, teda aspoň mně, líbil.

Eva Divácká, 9. B