Martinský den

Ve čtvrtek 10. 11. se žáci 1. stupně opět po roce oblékli do bílé barvy, aby tak oslavili příchod sv. Martina. Den před očekávaným svátkem přišli všichni symbolicky oděni do bílého oblečení a absolvovali tematicky motivovanou výuku. Den podpořilo i počasí, protože jak na zavolanou přes noc napadl první letošní sníh a několik hodin neroztál.

Prvňáčci si nejprve popovídali o tom, proč vlastně tento den není jako každý jiný. V matematice tvořili a počítali slovní úlohy s tematikou zimních sportů, nejoblíbenější byly brusle a lyže. Procvičovali psaní písmenka M jak individuálně, tak ve skupinkách. Při skupinové práci dokázali spolupracovat, navzájem si poradit i pochválit spolužáky. Ve výtvarné výchově si pomocí lepené mozaiky vytvořili sněhuláky, kteří byli dokonce zasněženi vločkami. Na závěr dne shlédli krátkou pohádku O dvanácti měsíčkách, po které si popovídali o ročních obdobích.

Irena Matušková

Žáci druhého a čtvrtého ročníku malovali sv. Martina přímo na svém bílém koni, a dali tak průchod své představivosti v rámci výtvarné výchovy. Na jeho podobu dále navázali v českém jazyce, kde o něm psali svou vlastní pohádku. Díky tomuto dni věnovanému bílému jezdci, představujícímu sněhobílou zimu, budou naši žáci vždy vědět, kdo za námi dne 11. listopadu přijede.

Cornelia Rampulová

Žáci třetího a pátého ročníku se v komunikační části českého jazyka seznámili se svatomartinskými zvyky a obyčeji, navzájem se podělili o své zkušenosti s jejich dodržováním. Na hodinu pracovních činností si žáci již předem připravili látky, vlnu, vatu, alobal a další materiály, s pomocí kterých se snažili zachytit obraz legendy o sv . Martinovi. Podle ní voják Martin v tuhém mrazu mečem rozetnul svůj důstojnický plášť, aby se o něj mohl podělit se žebrákem třesoucím se zimou. Tohoto úkolu se děti rozdělené do skupin zhostily výborně a vznikla tak povedená a originální díla. Za aktivitu a pečlivou práci přišla na konci dne odměna v podobě drobných sladkostí. Vzhledem k tomu, že jsme za okny mohli sledovat opravdový příchod prvních letošních sněhových vloček, jsme si užili pestrý den o to víc.

Lenka Secká