Mezi princeznami a čerty v Letohrádku Mitrovských

S dějepisným kroužkem jsme se ve středu 10. 4. 2019 vypravili do Brna do Letohrádku Mitrovských na výstavu Princezny a hrdinové. Prohlédli jsme si nejen kostýmy z nejznámějších českých filmových pohádek, které zapůjčilo Filmové studio Barrandov, ale na panelech jsme si přečetli i zajímavosti o hlavních protagonistech pohádek, hlavně nás zaujaly perličky z natáčení.

Na výstavu byly vybrány kostýmy z těch nejznámějších a nejoblíbenějších českých pohádek druhé poloviny 20. století, jako byla Pyšná princezna, Hrátky s čertem, veršovaná Princezna se zlatou hvězdou, hudební Šíleně smutná princezna, Honza málem králem, Jak se budí princezny, Princ a Večernice, S čerty nejsou žerty nebo pohádka O princezně Jasněnce a létajícím ševci.

V suterénu Letohrádku jsme se pobavili v ladovském pekle, kde jsme si nejen zkusili složit puzzle a zahráli si karty s čerty, ale zvážili se i na „pekelné váze“, která spočítala naše hříchy. Předtím jsme se zasmáli u kouzelného „mluvícího zrcadla“, jež nás přesvědčovalo, že na Sněhurku prostě nemáme. Paní průvodkyně nás na konci prohlídky seznámila i se zajímavou historií Letohrádku a s dalšími málo známými fakty  brněnské historie.

Mgr. Zdeňka Müllerová